PRP

PRP Vücut Çatlakları Tedavisi

PRP Vücut Çatlakları Tedavisi

PRP (platelet Rich Plazma ) Tedavi Yöntemi Nedir?

Platelet Rich Plazma tedavi yöntemi; kişinin bizzat kendi kan hücrelerinden oluşturulan çok özel setler tarafından yapılan ayrıcalıklı işlemler sayesinde kanın içerisindeki plateletlerin yoğun olduğu plazmadan ayrıştırılıp özel bir şırınga tekniği ile (ince ve küçük iğneler) yardımı ile kişinin kendisine yeniden verilmesiyle oluşan bir tedavi tekniğidir. Öncelikle biz PRP Yöntemi ile tedavi işleminin nasıl bir işlem olduğuna değinelim daha sonra ise Stria yani vücuttaki çatlaklara nasıl bir faydası olduğundan bahsedelim.

PRP yöntemi ile pek çok hastalıkların tedavisi mümkündür. Örneğin: ortopedi, spor hekimliği, plastik cerrahide hatta pek çok konuda veteriner hekimlikte de kullanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber geliştirilen PRP yöntemi ile tedavi estetik alanda da oldukça faydalı ve kalıcı çözümler oluşturmuş ve estetik alanda gözle görülür şekilde başarı sağlanmıştır.

PRP (Platelet Rich Plazma) Tedavi Yöntemi Çatlak Tedavisinde Ne Derece Etkindir?

PRP yönteminin ciltte oluşan pek çok lezyonlara, yani yaşlanma belirtilerine ve sivilcelere derin yaralara ve leke izlerine, doğum lekelerine ve diz sarkmaları ciltte görülen her türlü bozukluklara ve çatlaklara iyi geldiği cildi gençleştirdiği gözle görülür şekilde gözlenmektedir.

Yukarda saydığımız gibi PRP nin faydaları arasında çatlaklara da iyi geldiğini yapılan uygulamalarda net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Vücutta oluşan tahribatlar nedeni ile, örneğin; aşırı kilolar sebebiyle veya doğum sonrası oluşmuş strialara, yaşlanmadan ötürü deri altında oluşan minik çatlaklara da PRP Yöntemi ile deri altına nüfus edilerek etki etmek mümkündür. Yapılan bu uygulamalar sonrası ciltte oluşan lezyonların azaldığını ve tedavi süresince de zamanla yok olduğunu görmek mümkündür. Bu tedavi yöntemi ile tamamıyla bu sorundan kurtulmak mümkün olamadığı durum esnasında bile, oluşan şikayetlerde ciddi derecede azalmalar, ciltte gözle görülür rahatlamalar, son derece sağlıklı bir görünüm ve ciltte parlaklık görülür.

Plateletlerin etki mekanizması içeriğinde bulunan onarıcı ve büyütücü özellikler sayesindedir. Büyüme faktörleri dediğimiz growth faktörler bu işlemin temelidir. Bu büyüme faktörlerini sıralamak gerekirse;

  • PDGF: çatlak onarıcı, hücre büyümesi ve ince damarlardaki çatlaklıkların giderilmesi ve kolojen üretimi
  • FGF: dokularda oluşan tahribatların tedavisi, kolajen üretimi
  • EGF: yaraların kısa sürede iz bırakmadan iyileşmesi, epitel hücre inşası
  • TGF_ beta: epitelyum damar iyileşmeleri
  • VEGF: damarlarda oluşan hasarlarda hasarların giderilmediği durumlarda yeni damar hücre üretimi

Plateletlerde oluşan yukarda saydığımız büyümeler sayesinde ciltteki lezyonların tüm sebepleri ortadan kalkar. Bunlar, sarkmalar ve tüm yaşlanma belirtileri, yaralar ve yüzeyde veya gözle görülmeyen cilt çatlaklarıdır.

PRP (platelet Rich Plazma) Yöntemi İle Tedavi Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

PRP yöntemi uygulamalarında diğer tedavi yöntemlerine göre ciltte daha az kızarıklık oluşur. Bu tedavi seansı sonrasında kişi normal yaşamına çok kısa sürede döner. Oluşan kızarıklıklar normal ciltlerde ilk yarım saatte geçer. Şayet kişinin cildi hassas ve derisi ince ise o kişide bu yan etkiler biraz daha uzun sürebilir. Örneğin 1 saat gibi. Görünür şekilde bir olumlu etki ile beraber ciltte oluşan geçici tahribatların iyileşmesi ise en çok 3 gündür.

PRP Yöntemi İle Tedavinin Çatlaklar Bakımından Vücutta Uygulanabilen Belirli Bölgeleri Var mıdır? Yoksa tüm Vücutta Oluşan Çatlaklara Uygulanabilir mi?

PRP Yöntemi, vücutta bulunan tüm çatlaklara rahatlıkla uygulanabilir. Hiçbir sakıncası yoktur. Kişinin kendi kanından yapılan bir uygulama olduğundan herhangi bir komplikasyon gelişimi olmaz bu nedenle PRP yöntemi oldukça güvenilir bir uygulamadır.

PRP Yöntemi uygulanırken diğer cihazlar ile birlikte uygulanması tedaviyi olumlu etkiler mi?

PRP yöntemi uygulanırken Mikrodermabrazyon ile veya bu alanda etkli maskeler ile uygulanırsa çok daha etkili bir iyileşme ve parlaklık elde edilir. Özellikle ciltteki çatlakların tedavisinde Mikrodermabrazyonla birlikte uygulanan PRP, etkisi daha uzun ve daha kalıcı sonuçlar verir. Ciltteki yaşlanmalarda ve sarkmalarda, yaralarda da ve ciltteki kalıcı gibi görünen can sıkıcı lekelerde, doğum lekelerinde de bu uygulama oldukça etkili bir uygulamadır.

PRP yönteminde kişi bu uygulamalar esnasında her hangi bir ağrı hisseder mi?

PRP uygulanan hastalarda yalnızca iğne olduğumuzda duyabileceğimiz kadar ağrılar hissedilmektedir. Ağrı eşiği düşük, hassas hastalar içinde cilde anestezik özelliği olan kremler uygulanmakta ve böylece hastanın ağrı duyma olasılığı olabilecek en az düzeye düşürülmektedir. Yüzde oluşan pembelikler ve kabarıklıklar ortalama yarım saat ile 40 dakika kadar süre içerisinde yok olmaktadır. Her hangi bir komplikasyondan korunmak için 3 gün süre ile cilde herhangi bir krem ya da kimyasal temizleyiciler ve sabun gibi maddeler uygulanmamalı ve katiyen makyaj yapılmamalıdır. PRP yöntemi uygulanan kişi kısa sürede kendini toparlar ve birkaç gün istirahat sonrası normal yaşamına dönebilir.

Bir önceki yazımız olan PRP Leke Tedavisi başlıklı makalemizde prp, prp cilt tedavisi ve prp işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın