PRP Tedavisi

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi
prp saç tedavisi
PRP Saç Tedavisi saç dökülmesi, yağlanma, kepeklenme gibi problemleri kişinin kendi kanında mevcut olan onarıcı maddelerin saçlı bölgeye transfer edilmesiyle yok etme esasına dayanır.

PRP Saç Tedavisi

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı birtakım temelleri incelemek gerekir.

Sağlıklı bir saç kökünün devamlılığını sağlayabilmesi için doğru malzemelerle ve yeteri miktarda beslenmesi şarttır. Saç köklerini besleyen kılcal damarlar kan dolaşımı ile ihtiyaç duyulan yapılandırıcı maddeleri saç köklerine taşırlar. Günümüzde ne yazık ki saç köklerinin ihtiyaç duyduğu beslenmeye engel olacak pek çok faktör mevcut. Bunları kişisel ve çevresel faktörler olarak ayırabiliriz. Kişisel faktörlerin başında genetik etkenler, dolaşım bozuklukları ve yaşlanma gelirken, çevresel faktörler sigara kullanımı, dengesiz beslenme, kullanılan kozmetik ürünler gibi konularda değerlendirilebilir.

PRP Saç Tedavisi bu olumsuz koşulların oluşturmuş olduğu saç dökülmesiyağlanmakepeklenme gibi problemleri kişinin kendi kanında mevcut olan onarıcı maddelerin saçlı bölgeye transfer edilmesiyle yok etme esasına dayanır. Kanda yer alan ve büyüme faktörü (growth faktör) olarak adlandırdığımız bu onarıcı ve yapılandırıcı malzemeler, ayrıştırılıp saçlı deriye mezoterapi ve napaj yöntemi ile enjekte edilir. Saç Dökülmesi

Peki bu ayrıştırma nasıl sağlanıyor? Kişiden alınan 10cc gibi az bir miktar kan santrifüj cihazına yerleştiriliyor. Cihazın yüksek devirde çalışması neticesinde elde edilen iki önemli madde – PRP (Platelet Rich Plasma) ve PPP (Platelet Poor Plasma) – açığa çıkıyor. Platelet yönünden zengin olan bu maddeler tam da saç köklerinin ihtiyacı olan yeni hücre yapılandırmasını, verimli kan dolaşımını ve hızlı beslenmeyi sağlıyor.

Bu yapılandırma sayesinde yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü beslenmesi duraksamış ya da tamamen durmuş saç köklerinin yeniden aktive edilmesi sağlanıyor.

PRP Saç Tedavisi Saç Dökülmesini Durdurur Mu?

PRP tedavisinin şimdiye kadar gerçekleştirilen enjeksiyonlu diğer tedavilere oranla en büyük farkı etkilerini ilk seansla birlikte göstermesidir. Sağlıklı saçlara ve saçlı deriye sahip olmanın bir göstergesi tabi ki saç dökülmesinin son bulmasıdır. Ancak genetik etken gibi bazı saç dökülmesi durumlarında dökülmenin çok daha ileri ki yaşlarda yaşanması da tedavinin amacı kapsamındadır. Bunu 2 yılda kaybedilmesi beklenen saçların ömrünü 8-10 yıla kadar uzatmak şeklinde örneklendirebiliriz. Tedavi sonuçlarının ise tatmin edici düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

PRP Saç Tedavisi Seans Sayısı

Bu tip tedavilerde kişinin ihtiyacını belirlemek en önemli konudur. Uygulama bölgesi, kişinin yaşı, sorunu ne kadar süredir yaşadığı vb. pek çok etken dahilinde bir tedavi programı hekim tarafından oluşturulmalıdır. Ancak genel olarak tedavinin ortalama 3-6 seans civarı uygulandığını söyleyebiliriz.  Bazı durumlarda devam (idame) tedavisi olarak işlemin 6-8ay sonra tek seanslık güçlendirme uygulaması önerilebilir. Bu bilgilerin netleştirilmesi ancak muayene sonucu mümkün olabilmektedir.

PRP Saç Tedavisi Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Lokal anestezik kremin kullanımı, kan alımı, kanın santrifüje edilmesi, hasarlı bölgenin dezenefekte edilişi, PRP’nin  uygulanışı ve  uygulama bölgesinin temizlenmesi şeklinde gerçekleşen prosedürün ortalama olarak 30-45dk bir süre içerisinde tamamlanacağını söylemek mümkündür. İşlem sonrasında sosyal yaşamı etkileyebilecek ve günlük yaşantınıza devam etmenizde sorun oluşturabilecek hiçbir durum oluşmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan PRP Nedir? başlıklı makalemizde prp, prp cilt yenileme ve prp fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

16 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Merhabalar,

   Yasalar ve Sağlık Bakanlığı mevzuatları gereğince internet ortamından fiyat bilgisi verilememktedir. PRP Tedavileri ilgili detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 • iltihaplı romatizmam var.saclarım dökuluyor.romatizma için ilac almıyorum.bendeki hastalık eser miktarda.ilacsız dvm edebiliyorum.
  yalnız saclarım cok dokuldu.hala dokuluyor.
  iltihaplı romatizma hastalarında prp uygulaması yaptınız mı saça?cevap bekliyorum.saclarım bir defa daha dokulmustu ilac aldım kortizon boylece cıktı saclarım.sac dokulmem buyuk olasılıkla romatizmamdan dolayı.bu prp yada mezoterapi sac cıkarır mı.siz saclı deriye kortizon uyguluyor musunuz iltihaplı romatizma hastanız oldu mu?

 • 22 YASINDAYIM
  Sac ekimi yaptirdim fakat ekili yerler degil ama normal saclarim yine dokuluyo bu tedavinin zarari olur mu

  • kardeşler ben saç ekımı ve prp yaptırdım cok memnunum bi doktor abim var sağolsun işinde usta insanlara ve hastane ortamında yapın yoksa aksıne zararı oluyor..

 • merhabalar öncelikle söze başlamadan teşekkür etmek isterim. ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim saçlarım 3 yıl önce hızlıca dökülmeye başladı hastaneye gittiğimde bana belirli ilaçlar verdiler saçlarım tekrar çıkıyor ilacı bıraktığım zaman ise tekrar dökülüyor bügü ne kadar herhangi bir kıliniğe gitmedim saç ekimi yapılacağını hiç düşünmüyorum sadece saçlarım ince ve seyrek. bana merkez adreslerinizi ve fiyatını ve tedaviyi kısa bir bilgi ile anlatırsanız teşekkür eder ve sağlık günler dilerim

 • prp sac tedavisi 1 seans oldum prp 600 tl civari +mezoterapi olursa toplam bir seansi 800 civari olur … toplamda 3. veya 4 seans sartmis… etkisi 4. 5 aydan sonra belli olucak denildi… ben su an 2 hafta oldu fazla birsey farketmedim ama biraz canlilik var

 • Merhaba. Prp tedavisinin etkisi ortalama 1 yıl sürüyomuş sanırım yani 1 yıl sonra prp etkisini kaybedip tekrar eski halinemi dönüyo bunun bi çözümü varmı

 • Merhaba arkadaslar , oncelikle prp etkili bir tedavidir ve tedavi bu yontemle baslanilir , basta haftada 1 olmak uzere 4 seans ile baslanilir , 2. Seansin sonunda kan degerlerinize gore vitamin takviyesi yapilabilir , her seasns ta dokulen bolgeye 400 adet igne yapilir , anestezi yapildigindan aci hissedilmez , dokulme probleminiz var ise kesinlikle yapilmasi gereken bir islem fiyatlari ise 3000 tl civarindan baslar mekan kalitesine gore degisir

 • Saçlarım büyümüyor 19/ sene oldu ve tedavi görüyorum ama bir işe yaramadı doktor özel yağlı badem verdi yine işe yaramadı prp tedavisi olsam saclarım büyürmü