PRP

Saç Mezoterapisi ve PRP Arasındaki Fark

Saç Mezoterapisi ve PRP Arasındaki Fark

Günümüzde saç tedavileri konusunda başı çeken iki enjeksiyonlu uygulama: Saç Mezoterapisi ve PRP. Peki bu iki uygulama hangi açılardan farklı, hangi açılardan benzer? Saç dökülmelerinde hangisi daha etkili? Hangi durumlarda hangi uygulama tercih edilmeli? Öncelikle iki sistem arasındaki temel farklılıklardan bahsedelim.

Saç için kullanılan mezoterapi ürünleri küçük bir cam şişede saklanan ve içerisinde saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri barındıran kokteyl karışımlardır. Saçın beslenmesi vücuttaki diğer alanlara nazaran daha zordur. Saçlı deriyi besleyen kılcal damarlara bu vitamin ve mineraller, tüketiğimiz besinlerden ulaşamıyorsa buna bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelir. Bu durumda mezoterapi ürünleri saçlı deri altına enjeksiyonla verilerek saçlı derinin bu ihtiyaçları karşılaması ve doğal olarak dökülmenin durması beklenir.

PRP yönteminde kullanılan materyal ise Plateletten Zengin Plazma olarak adlandırdığımız bir üründür. Bu ürün saç mezoterapilerindeki gibi dışarıdan değil kişinin kendi kanından elde edilir. Amaç olarak saç tedavileriyle aynı görevi taşısa da işleyiş bakımından farklıdır. Saç mezoterapisi beslenme ihtiyacı duyulan ürünleri sağlarken, PRP bu beslenmeye ait fonsiyonel bozuklukların giderilmesini sağlar. PRP yönteminin saçlı deriler üzerindeki etkisini PRP Saç Tedavisi sayfamızda daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

PRP yöntemiyle saç mezoterapilerinin benzer birkaç yanını sıralamak gerekirse, ikisinin de öncelikli hedefinin saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç çıkışlarını aktive etmek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde iki yöntemin de saçlı deri altına birtakım materyallerin enjekte edilmesiyle yürütüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak her iki method içerisinde farklı enjeksiyon teknikleri mevcuttur. Ayrıca her iki yöntem de seanslar içerisinde gelişir ve tedavi programı dahilinde hedeflenen seviyeye ulaşılır.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde hangi yöntemin kullanılacağına dair kanaat ancak muayene sonucunda belirlenebilmektedir. Saç dökülmesinin başlangıcı, genetik yapı, kişinin sosyal yaşamı, sigara ve alkol tüketimi, beslenme koşulları vb. pek çok durum incelenerek belirli bir yol haritası çizilir. Bu yol haritası dahilinde saç mezoterapisi ve prp uygulamaları tek başına uygulanabildiği gibi kombine edilerek uygulanması da ihtimal dahilindedir ve çoğu zaman sonuçların daha da iyi olmasını sağlar. Ancak bu yargıların yalnızca muayene sonucu belirlenebildiğini tekrar hatırlatalım.

Kliniğimizde iki sistem de kullanılmakta olup konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için iletişim sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PRP Vücut Çatlakları Tedavisi başlıklı makalemizde çatlak tedavisi, prp ve prp çatlak tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • 23 yaşındayım.Sacım hala var ama dokuluyor onlem almak istiyorum.Prp ve mezoterafi fiyatlarını ögrenebilir miyim

  • 6-7 aydır dökülme ve özellikle önlerde incelme problemim var , özel bir klinikte 5 aylık bir koruma programı uygulattım saç dökülmem azaldı ama mn bölgede başlayan hafif seyrekliklerime incelmelere çözüm olamadı, bu konuda yardımlarınızı rica ederim

  • Saclarimin onleri ve yanlarinda ciddi dokulmeler yasamaya basladim. Ciddi anlamda yardima ve dogru bir tedavi yontemine ihtiyacim var

  • saç dökülmesi için PRP ve mezoterapi birlikte uygulanmasını istiyorum, şartlarımız ve Fiat bildirimi rica ediyorum